انسانها برای شناخت خود نیازمند مهارت خودآگاهی هستند

مهارت خودآگاهی و همدلی به شما کمک می‌کند تا بتواند شناخت بیشتری در مورد خویش و خصوصیات خود پیدا کند.

مهرنوش اشکانی‌زاده، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، گفت: یکی از مهمترین عواملی که به ما کمک می‌کند زندگی خوب و موفقی داشته باشیم این است که خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم.

وی افزود: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که ضعف در خودآگاهی با بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌های روانی – اجتماعی همراه است.

وی ادامه داد: از جمله مشکلات روانی – اجتماعی مرتبط با خودآگاهی ضعیف می‌توان به افسردگی، اضطراب، احساس حقارت، اعتماد به نفس پایین و غیره اشاره کرد.

از این رو، کسب مهارت خودآگاهی برای پیشگیری از انواع مشکلات فوق بسیار مهم است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: انسان‌ها واکنش‌هایی از دیگران، به ویژه افراد مهم دریافت می‌کنند که نگرش‌هایی در مورد ارزشمند بودن خود پیدا می‌کنند عزت‌نفس بالا نشان دهنده احساسات شخصی خاصی است که به آسانی تحت تأثیر مواضح، تعارض‌ها و دیدگاه‌های منفی در مورد توانایی‌ها یا ظاهر قرار نمی‌گیرد، عزت‌نفس بالا به اعتماد به‌نفس منجر می‌شود و تصمیم‌گیری خوب و بد خود مناسب با تعارضات بین فرد را تسهیل می‌نماید، عزت نفس افراد در محیط حمایت کننده و مثبت تقویت می‌شود.

این روانشناس در پایان افزود: همدلی یک مهارت و توانایی است و مانند مهارت دیگر نیاز به آموزش تمرین و تجربه دارد.

همدلی به افراد این امکان را می‌دهد که بتواند احساسات و حالاتی را در دیگران بفهمد که تاکنون تجربه نکرده است همدلی باعث می‌شود که از سطح خودمان فراتر رفته و دیگران را عمیق درک نماییم، به این ترتیب،‌ همدلی قدرت و ظرفیت درک انسان‌ها را افزایش می‌دهد.

منبع:https://www.yjc.ir


مهارت آموزی_19